Euro Ne Olur, Yükselir mi Düşer mi? Güncel Euro Yorumları ve Tahminleri

Euro Ne Olur – Güncel Euro Yorum ve Analizleri Bu Sayfada!

Aşağıda yer alan Euro grafikleri aracılığıyla canlı Euro fiyatları takibi yapabilirsiniz. Ayrıca grafik üzerinde Euro fiyatlarını tarihe göre görebilir, zaman içindeki trendleri inceleyebilirsiniz.

Sayfanın devamında kurumların güncel Euro yorumları ve euro yorumu nasıl yapılır konusunda temel bilgileri bulabilirsiniz.

Euro Ne Olur?

Euro ne olur? Euro yükselir mi yoksa euro düşer mi gibi sorular Türk yatırımcısının cevabını aradığı sorulardan. Bu yazımda euro yorum ve tahminleri ile birlikte bu konuda nasıl analiz yapabileceğinizi de öğreneceksiniz.

Euro, ekonomimiz için bir hayli önem teşkil ediyor. Bunun en önemli nedeni dış ticaretimizden kaynaklı. Ülke olarak dış ticaret hacmimizin önemli bir kısmı euro üzerinden gerçekleşiyor. Dolayısıyla euro yükselir mi, euro yorumları neler gibi konularda endişe sahibi olmak için yatırımcı olmaya bile gerek yok. Euro yorum ve tahminleri sıradan bir vatandaşı bile ilgilendirecek kadar önem arz ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle her ülkenin ekonomisi olumsuz etkilendi. Avrupa’da da çeşitli ülkeler zaman zaman virüsün merkezi haline geldi. Bu dönemde de her ülke para birimi gibi olduğu gibi euro da olumsuz etkilendi. Önümüzdeki süreçte de koronavirüs vakalarının seyrine göre fiyat hareketlilikleri gerçekleşecek.

Bunun için detaylı olarak euro yorum ve analizlerini incelemek gerekiyor. Aşağıda kurumların güncel euro yorumlarını bulabilirsiniz.

Euro Yorum ve Analizleri [Kurumlardan Güncel Tahminler]

Aşağıdan kurumların güncel euro yorumlarını okuyabillirsiniz. Karşılaştırmalı analiz yapabilmeniz için çok sayıda kurumun analizini ekliyorum.

26 Şubat – Güncel Euro Yorumları

Olive Markets Analiz Ekibinin Katkılarıyla

Olive Markets – Güçlenen Dolar Endeksi ile EURUSD 1,22 Seviyesinin Altında – 26 Şubat 2021

Dün paritede yaşanan yükselişin ardından satış baskıları arttı ve güne düşüş ile başladı. Olumlu gelen ABD verileri ekonomik görünümü pozitif etkiledi ayrıca ABD 10 yıllık tahvillerinde ki yükseliş ile birlikte dolar endeksinde de yaşanan pozitif etkileri izledik. Gün içinde ekonomik veri açısından kısmen sakin olsa da ABD 10 yıllık tahvilleri ve teşvik paketi ile ilgili haberler önemle takip edilmeli. Teknik olarak baktığımızda 1,2155 seviyelerinde fiyatlanan parite için özellikle dün yaşadığı yükseliş ile kanal çizgisinin üst bandı olan 1,2200 seviyesinin kırılması ile alımların hız kazandığını görsek de o seviyelerde kalıcılık sağlayamadı ve günü tekrardan 1,22 seviyesinin altında kapattı. Gün içinde yaşanabilecek olan yükselişler özellikle 1,2200 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlamadığı sürece satış baskısı ile karşılaşabileceğini söyleyebiliriz.
Destek: 1.2150, 1.2120, 1.2100
Direnç: 1.2180, 1.2200, 1.2220

 

Olive Markets’in bu analizinden memnun kaldıysanız; analizleri anında öğrenmek için anlık haberler uygulamasından faydalanabilirsiniz. Üstelik bu hizmet ücretsiz. Vereceğim linklerden linklerden kendinize uygun olan uygulamayı indirebilirsiniz. Android için buraya ve IOS için buraya tıklayabilirsiniz.

Işık FX Yorum ve Analizi – 26 Şubat 2021

Parite, dünkü işlem gününde; 1.2160 seviyelerinden pozitif açılış yapıldı. Gün için de gelen alımlarla 1.2240 seviyesini test etti ve kapanışı 1.2190 bölgesinden gerçekleştirdi. Bugün içinde ise 1.2140’lardan dolar lehine fiyatlamaların devam ettiğini görüyoruz.

Satıcılı işlemlerin devamı halinde; 1.2110, 1.2090, 1.2070, 1.2055, 1.2030, 1.2000 ve 1.1985 bölgeleri destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Diğer taraftan olası yukarı yönlü işlemlerde ise; 1.2165, 1.2175, 1.2190, 1.2215 ve 1.2245 bölgeleri direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Ahlatcı Yatırım Euro Yorumları – 26 Şubat 2021

FED Başkanı Powell yaptığı açıklamalara bakılacak ekonomide toparlanma beklentilerine ilişkin piyasanın daha sabır olması gerektiğini belirtirken enflasyon riskinin aşağı yönlü olduğunu belirtti. Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan sert satışlar sonrası kurda yukarı yönlü hareketin sürdüğü gözlemlendi.

ABD 10 Yıllık tahvil getirilerinin yüzde 1,50’yi aşması üzerine küresel piyasa borsalarında sert satışlar görüldü. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde satışların devam etmesi halinde yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenen kurda 9,10 ve 9,15 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskının oluşması durumunda ise 9,00 ve 8,90 destek seviyeleri önem arz ediyor.

Tacirler Yatırım Euro Yorumu – 26 Şubat 2021

Dolar endeksi dün oldukça geniş bir bant aralığında dalgalanırken, EURUSD paritesinin de volatil bir seyir izlemesine neden oldu. Dün akşam saatlerinde 89,68 seviyesine kadar gerilemesinin ardından yönünü yukarı çeviren dolar endeksi, ABD 10 yıllık tahvil faizinde akşam saatlerinde hızlanan yükselişin de etkisi ile birlikte 90,20 seviyesi üzerine çıktı ve günü 90,13 seviyesinden tamamladı. Bu çerçevede, dün 1,2240 seviyesi üzerine kadar yükselen EURUSD paritesi, akşam saatlerinde kazançlarını silerek 1,2160 seviyesine doğru geri çekildi ve günü 1,2163 seviyesinden yatay bir seyirle tamamladı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,2150 seviyesinden işlem görüyor. Asya seansında dolar endeksinde yukarı yönlü eğilimlerin ön plana çıktığını ve endeksin bu sabah saatlerinde 90,40 seviyesinde hareket ettiğini görmekteyiz. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi EURUSD paritesi kısa vadeli bir yükseliş kanalı içerisinde hareket ediyor. Paritenin kanal içerisindeki hareketini sürdürmesi durumunda kısa vadede 1,21 seviyesi üzerinde tutunması (bu seviye 20 günlük hareketli ortalamaya denk gelen kritik bir destek seviyesi) ve 1,21 – 1,22 bandında hareket etmesi beklenebilir.

Bugün yurt dışında ABD’den gelecek olan Ocak ayı Kişisel Gelir & Kişisel Harcamalar ve ABD Şubat Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi (Nihai) verileri izlenecek.

İntegral Yatırım EURUSD Yorumları – 26 Şubat 2021

EURUSD paritesi, forex piyasasında sabah saatlerinde 1,2150’li seviyelerde seyrediyor. Düne ABD 10 yıllık tahvillerindeki yükselişle birlikte dolarda global anlamda değer kazancı görüldü ve ABD hisse senedi piyasalarında sert düşüşler gözlemlendi.. Önümüzdeki süreçte salgında ABD ekonomik iyileşmesinin güçlü olmasıyla birlikte enflasyonda artış olacağına yönelik algı, dolardaki güçlenmeyi tetikledi. Dolar endeksi sabah saatlerinde 90,30’lu seviyelerde seyrederken EURUSD paritesi dolardaki güçlenmeyle birlikte geri çekildi.

Veri kanadında ise ABD büyüme ve dayanıklı mal siparişleri verileri büyük ölçüde beklentileri karşılayan seviyelerde geldi ve dolardaki hareketi destekledi. Temel tarafta ise EURUSD’da yukarı yönlü hareket, sürmesine rağmen zayıflıyor. Bugün parite özelinde izlenecek veriler ABD kişisel gelirler-harcamalar veri seti, Chicago PMI ve Michigan Tüketici Güveni olacak. Aynı zamanda ABD 10 yıllık vadelileri ve dolar endeksindeki hareketler takip edilebilir.

Teknik Analiz: Paritede yükselen trend geri çekilmeye rağmen sürüyor. Sabah saatlerinde yakınlarında bulunulan ve 50 günlük hareketli ortalama olan 1,2153 seviyesi, önemli bir destek. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece parite yukarı yönlü hareket deneyebilir. 1,2173 ve 1,2193 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 1,2127 ve 22 günlük hareketli ortalama olan 1,21 seviyeleri ön plana çıkıyor. 1,21 seviyesi civarından alım yönlü işlemler, stop-loss kullanımı kaydıyla denenebilir.

Dirençler: 1,2173 / 1,2193 / 1,2245
Destekler: 1,2153 / 1,2127 / 1,21

Euro Yorum ve Analizi İçin Neye Bakmak Gerekir?

Euro yorum ve analizi çıkarmadan önce çok çeşitli verilerden yararlanabiliriz. Çünkü Euro sadece bir ülkenin para birimi değildir. Avrupa Birliği’nin para birimi olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla çok sayıda AB üyesi ülkelerin para birimi olarak işlem görür.

Hal böyle olunca euro fiyatları üzerindeki değişkenlerin de sayısı artmış oluyor. Güncel euro yorumları yapabilmek için bazı konulara hakim olmak gerekiyor. Bu yazımda euro yorum ve analizi çıkarabilmek için gerekli konuların üstünden geçeceğiz. Ayrıca uzun vadede euro ne olur konusunda analizler de bulabilirsiniz.

Euronun kullanıldığı ülkeler ve Avrupa’daki ekonomi politikaları, euro fiyatlarını etkileyecektir. Bu nedenle Avrupa Birliği ve çeşitli Avrupa devletlerinin politikaları yakından izlenmelidir.

Euro Kullanan Ülkeler Hangileri?

Euro birçok ülke tarafından kullanılan para birimidir. Euro simgesi, diğer bir değişle euro işareti” şeklindedir. Döviz bürolarında, televizyonda, internette bu işareti gördüğünüzde euro kuru aklınıza gelmeli.

Aşağıdaki haritada Uluslararası çapta Euro kullanımını görebilirsiniz. Koyu mavi ile gösterilen ülkeler para birimi olarak euro kullanan AB üyesi ülkeler. Açık mavi ile gösterilen İngiltere, İsveç, Polonya gibi ülkeler ise AB üyesi olmasına rağmen euro kullanımına geçmeyen ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Andorra, San Marino, Monaco ve Vatikan AB üyesi olmadan euro kullanımına geçen ülkeler. Bir de Karadağ ve Kosova’da euro kullanımı var ancak resmi durumda değil.

euro yorum

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz üzere Euro fiyatları üzerinde bir hareketlilik yaşanması için bu ülkeleri takip etmek gerekecek. Gördüğünüz gibi standart bir para birimine göre euro güncel yorumlar ve analizler çıkarmak çok daha fazla değişkeni göz önünden bulundurmayı gerektiriyor.

Tabi bu sırada bir de Avrupa Birliği gibi devletler üstü bir örgüt karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliği kararları, haberleri ve gelişmeleri de Euro için kritik öneme sahip olacaktır. Daha doğrusu Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Birliği kontrolünde. Avrupa Merkez Bankası başkanından gelecek açıklamalar da ayrıca önemlidir.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kasım 2011’den berş Mario Draghi idi. Temmuz 2019’da ise Avrupa Merkez Bankası başkanlığına Fransız kökenli olan ve daha önce Fransa Maliye Bakanlığı da yapan Christine Lagarde getirildi.

Bu kadar çok ülkeyi yakından ilgilendiren bir para birimi hakkındaki para politikalarını yöneten kişi olarak Christine Lagarde’nin toplantıları ve açıklamaları da ayrıca takip edilmelidir.

Önemli kararları ve verileri takip edebilmek için ekonomik takvime bakabilirsiniz. Ekonomik takvim içinde Euro tarafını ilgilendirecek verilerin açıklanma saatlerini görebilmeniz mümkündür. Bu sayede euro ne olur konusunda kısa vadeli tahminlerde bulunmak mümkün olabilir.

Euro Dolar Paritesi Nedir?

euro yükselir mi düşer mi - euro dolar paritesi ne olurEuro Dolar paritesi dünya üzerinde en çok işlem gören parite olarak karşımıza çıkar. Forex piyasasında tüm işlemlerin %37’si euro dolar paritesi üzerinden yapılmaktadır. Zaten dolar dünyada en büyük işlem hacmine sahip para birimiyken, euro da en çok işlem hacmine sahip ikinci para birimidir.

Aşağıdaki grafik üzerinden euro dolar paritesinin fiyat hareketlerini görebilirsiniz. 2002 yılında euro dolar paritesi 1’den az seviyelerde iken 2008’e kadar yükseliş trendine girmiştir. 2008 yılında ise yaşanan küresel çaplı kriz Avrupa açısından zor bir sınav olmuştur. Yunanistan, İspanya gibi ülkeler hala bu krizin sonuçlarını atlatmakla uğraşmaktadır. Bu süreçte Euro da değer kaybetmeye başlamıştır. Ayrıca ABD’nin tekrar güçlü dolar politikaları çerçevesinde doların değerini arttırmaya yönelik çalışmalarıyla euro dolar paritesi de düşüş trendine sürüklenmiştir. Hatta Ocak 2017 itibariyle 1,03’leri gören euro dolar paritesi bir süre boyunca “euro dolar 1 olur mu” şeklinde tartışmalarını da beraberinde getirmiştir. Ancak sonrasında parite 1,18e doğru bir yükseliş trendine girmiştir.

euro grafik - euro yorum - euro tahminleri
Euro Dolar grafik

Yukarıdaki grafikte euronun kullanıma sunulduğu 1999 öncesi fiyatları da görmektesiniz. Bu fiyatlar mevcut euro bölgesindeki ülkelerin para birimlerinin hesaplanmasıyla tahmini olarak oluşturulan fiyatlardır.

Euro Yükselir mi Düşer mi?

Euro yükselir mi ya da Euro düşer mi gibi sorulara cevap vermek için EURo TL paritesi ile birlikte Euro Dolar paritesini de takip etmek gerekiyor. Euro’nun TL karşısında yükselmesinin sebebi Euro’nun yükselmesinden kaynaklı olabileceği gibi TL’nin değer kaybından kaynaklı da olabilir.

Eğer TL değer kaybettiği için Euro TL kuru yükseliyorsa, TL’nin değer kaybına neden olan sebepler çözülmedikçe Euro yükselir beklentisi piyasalarda hakim olacaktır.

Euronun fiyat hareketliliği günümüzün en önemli sorunlarından biri olan koronavirüse göre şekillenecek gibi görünüyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını sonrası neredeyse her ülke sınırlarını kapattı ve ticaret durma noktasına geldi yaklaşık 3 ay gibi uzun bir süre işsizlikler ve çeşitli ekonomik sıkıntılar meydana geldi. Daha sonrasında ise ülkeler yavaş yavaş normalleşme sürecine girerken virüsün 2. dalgayla gelmesinden çekiniyorlar.

Önümüzdeki süreçte işler normalleşirse euroda pozitif yönde artışlar beklenebilir. Ancak şuanki durumda net şekilde düşer ya da yükselir gibi önizlenimlerin yapılması biraz daha zor olabiliyor.

Herkes Bunları Okuyor!

euro ne olur- euro yorumları - euro tahminleri

Euro Ne Olur, Yükselir mi Düşer mi? Güncel Euro Yorumları ve...

1
Euro Ne Olur - Güncel Euro Yorum ve Analizleri Bu Sayfada! Aşağıda yer alan Euro grafikleri aracılığıyla canlı Euro fiyatları takibi yapabilirsiniz. Ayrıca grafik üzerinde...
forex işlem saatleri

Forex İşlem Saatleri Neler?

Spread neden önemli

Spread Nedir?

opec nedir

OPEC Nedir?

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Aklına Takılanı Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 YORUM